Cegła klinkierowa – najlepszy materiał na elewację i komin

Chętnie zwiedzamy zabytkowe budynki: pałace, kościoły, ratusze, zamki, średniowecznedomy i mury obronne miast. Jesteśmy dumni z tych zabytkowych budowli, które wyróżniają naszkraj lub region. Nie zwracamy jednak uwagi na to, co najbardziej rzuca się w oczy – większośćtych budowli zbudowana jest z cegły ceramicznej wypalanej, z cegły mają elewację,konstrukcję, kominy i wiele innych detali ozdobnych.

Oczywiście w wielu regionach Europy znajdziemy stare budowle zbudowane z kamienia lub drewna. Każdy z tych materiałów : kamień, drewno i cegła wypalana mają kilka cech wspólnych: łatwość obróbki, lokalną dostepność itp Najważniejszą jednak cechą wymienionych materiałów jest to, że są naturalne tzn. pozyskiwane są wprost z naturalnego środowiska, nie muszą mieć dodatków sztucznych.

Cegła ceramiczna wypalana od zawsze jest traktowana jako materiał naturalny, jedynymi jej składnikami są naturalna glina, piasek i woda. Te właśnie naturalne składniki, wymieszane i uformowane poddawne są procesowi wypalania, kiedyś w specjalnie wykopanych dołach w ziemi, a od wieku XIX w specjalnych piecach. Podkreślmy fakt, że proces wypalania odbywa się w wysokich temperaturach 900-1100 stopni C, gdyż od tego przede wszystkim zależy trwałość i inne właściwości cegły.

Cegły starożytne były wypalane i stosowane przede wszystkim na terenach, gdzie nie występowały mroźne zimy i były to cegły wypalane w temperaturach niższych, gdyż nie były lub nie musiały byc mrozoodporne. Od średniowecza cegła jest stosowana w całej Europie i jej wytwórcy wypalaja ją w wyższej temperaturze, a dodatkowo dobierają odpowiedniej jakości glinę. Od tego czasu możemy mówić o cegle klinkierowej lub cegle licowej.

Cegła klinkierowa lub licowa są to cegły o podwyższonej wytrzymałości, niskiej nasiąkliwości i estetyce pozwalającej na wykonywanie elewacji oraz dekoracji. Ze względu na estetykę pojawiają się cegły szkliwione w różnych kolorach oraz kształtki klinkierowe.

Wszytkie te cechy i parametry są wciąż widoczna na w/w zabytkach w Krakowie, Gdańsku, Gnieźnie i w Katowicach. Największa jednak zaletą i cechą klinkieru jest to, że nie traci swoich właściowści przez setki, a nawet tysiące lat. Ceramika, cegła klinkierowa i licowa są najlepszym materiałem jaki człowiek stworzył z naturalnych surowców, jest najtrwalszym i wiecznie modnym materiałem stosowanym na elewacje, kominy i ogrodzenia. Architekt, inwestor i każdy świadomy obserwator może być dumny z tego, że stosując cegłę klinkierową, płytkę klinkierową, dachówkę ceramiczną, cegłę licową i ręcznie formowaną, wpisuje się w wielowiekową tradycję, której kontynuacja jest pochwałą natury, ekologii i szacunku dla przyszłych pokoleń.

Nasza firma Centrum Klinkieru z Katowic właśnie dlatego od ponad 30 lat specjalizuje się tylko w ceramice i klinkierze (cegły, płytki, parapety, schody, kształtki) – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jesteśmy wierni tej tradycji, a nasza działalność polega w dużej mierze na przekonywaniu klientów, architektów, inwestorów, że klinkier jest materiałem stale modnym , nowo- czesnym i wartym stosowania.

Jest to tym bardziej ważne, że jesteśmy dzisiaj zasypowanie wszelkiego rodzaju imitacjami klinkieru z betonu, gipsu, bitumu itp. Wielu producentów imitacji nieuczciwie podszywa się pod właściwości klinkieru, wprowadza klientów w błąd lub nie informuje rzetelnie o faktycznych właściwościach poszczególnych imitacji.

Najlepszym przykładem jest promowany przez producentów bitumiczny gont celowo nazywany : „elastyczny klinkier”. Oczywiście produkt nie ma nic wspólnego z klinkierem, ceramiką, gliną, wypalaniem i naturalnością. Jest to produkt chemiczny z ropy naftowej, który przez krótki czas z daleka wygląda jak elewacja z klinkieru. Wystarczy dodać, że tnie się go nożyczkami, by uświadomić jak niewiele ma wspólnego z czymkolwiek trwałym.

Niestety, oszukani klienci i architekci dają się skusić jego jedynej zalecie jaką jest prostota i taniość położenia, nie zwracają uwagi na jego sztuczność i bardzo szybki, i fatalny estetycznie proces starzenia. Zupełnie już pomijając jego szkodliwość , nie – ekologiczność i koszt utylizacji.