Problem wykwitów na murze w okresie wiosennym

Napisał  piątek, 26 kwiecień 2013 05:20

Częstym zjawiskiem dotyczącym w szczególności ogrodzeń, małej architektury oraz kominów ( zdecydowanie rzadziej elewacji klinkierowych) jest pojawianie się w pierwszych słonecznych dniach po zimie, charakterystycznych białych nalotów.Najczęściej pojawiają się one w określonych i powtarzalnych fragmentach muru ( np. na tej samej wysokości), przeważnie w miejscu gdzie następuje wyprowadzenie wody na zewnątrz.
Przyczyną ich powstawania jest gwałtowne oddawanie zaabsorbowanej po zimie wody ze środka muru. Tego typu okresowe naloty zobaczymy również na starych murach Wawelu lub Jasnej Góry w miejscach narażonych szczególnie na agresję wody .

 

Ważne informacje

Jeżeli nalot ma charakter białego „proszku”, łatwo usuwalnego wodą lub poprzez pocieranie na sucho, nie powinno być żadnego problemu. Po krótkim czasie, pierwszym deszczu, nalot zaniknie samoistnie.  Nie powinno się w żadnym razie próbować usuwać go agresywnymi środkami chemicznymi lub impregnować. Problem pojawia się, gdy wcześniej mur został posmarowany pseudoimpregnatem tj. takim środkiem, który nie działa wgłębnie i nie pozwala cegle „oddychać”. W takim przypadku nalot może pojawić się pod warstwą pseudoimpregnatu, która uniemożliwi jego samoistne zniknięcie.

Odrębnym przypadkiem jest pojawienie się zacieków ze spoiny lub innej – trudnousuwalnej – formy wykwitów, tu niestety przyczyn może być wiele, podkreślmy jednak, że w promilu przypadków przyczyna tkwi w samej cegle, najczęstszą przyczyną są błędy wykonawcze.

Czytany 80365 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 kwiecień 2013 05:33

Nasze porady